Binance Coin - Live Binance Coin price and market cap
Crypto Market Cap News logo Crypto Market Cap News logo
Binance Coin Crypto Coin Rank 3
Website
153,432,897 BNB

Binance Coin
Binance Coin
BNB Coin Values BNB

Binance Coin valuesUSD Price
$ 628.35

Binance Coin BTC Price
0.01086998

Binance Coin 24h Vol
$ 3,697,044,637

Binance Coin Market Cap
$ 96,409,071,584

24h Vol
63,956 BTC
1 H
-0.88 %
24 H
-0.25 %
7 d
0.94 %
Today Binance Coin price in US dollars is currently 628.35 USD, and if converted to Bitcoin is 0.01086998 BTC. A total of 1,667,812 coin's are currently circulating in the Market. Binance Coin prices are currently experiencing a change of -0.25 %, check all cryptocurrency. Over the past 24 hours 36.970 M US dollars Binance Coin has been traded on Crypto Exchanges. Get Binance Coin's progress by adding it to your favourites and creating a free portfolio if you wish.
Full Name
Binance Coin
Symbol
BNB
Algorithm
BTC Price
0.01086998 BTC
BTC Market
1,667,812 BTC
BTC 24h Vol
63,956 BTC
Total Coins Mined
153,432,897 BNB
1h
-0.88 %
24h
-0.25 %
7d
0.94 %
BNB Charts

Binance Coin Price Charts

BNB High/Low Price Chart

Binance Coin Price High/Low Price Chart

Historical Data

Binance Coin Crypto Technology

Markets

Binance Coin Crypto Market

Description

Binance Coin Crypto ICO Description

The Binance Coin is an Ethereum-based token that allows users to receive a discount for any fees on the Binance platform, a pure cryptocurrency exchange that plans to create a decentralized exchange for blockchain assets. BNB gives users access to special features and will be used to power the upcoming decentralized exchange. In addition, Nexo platform now supports the BNB coin as collateral for instant crypto loans.

Technology

Binance Coin Crypto Technology

Sorry, detailed technology about Binance Coin is not currently available

Features

Binance Coin Crypto Features

Sorry, detailed features about Binance Coin is not currently available

ICO Status

Binance Coin ICO Details

ICO Status
Finished
Token Supply
200000000
Start Date
2017-06-27
End Date
2017-07-02
Fund Raised (BTC)
N/A
Fund Raised (USD)
N/A
Start Price (USD)
N/A
Security Audit Company
N/A
ICO Legal Form
Corporation
ICO Jurisdiction
912
Legal Advisers
N/A
White Paper
N/A

The Binance Coin is an Ethereum-based token that allows users to receive a discount for any fees on the Binance platform, a pure cryptocurrency exchange that plans to create a decentralized exchange for blockchain assets. BNB also gives users access to special features and will be used to power the upcoming decentralized exchange.

Team:

  • Changpeng Zhao: CEO
  • Roger Wang: CTO
  • James Hofbauer: Chief Architect
  • Paul Jankunas: VP of Engineering

Binance held its ICO on the 27th of June, with the ICO supply representing half of the total 200M token supply. The ICO ended on the second of July. 

Token Reserve Split (XX%):

  • 40%: Founding Team

     

  • 10%:A ngel investors

 


Get Crypto Newsletter
Read the Disclaimer : All content provided herein our website, hyperlinked sites, associated applications, forums, blogs, social media accounts and other platforms (“Site”) is for your general information only, procured from third party sources. We make no warranties of any kind in relation to our content, including but not limited to accuracy and updatedness. No part of the content that we provide constitutes financial advice, legal advice or any other form of advice meant for your specific reliance for any purpose. Any use or reliance on our content is solely at your own risk and discretion. You should conduct your own research, review, analyse and verify our content before relying on them. Trading is a highly risky activity that can lead to major losses, please therefore consult your financial advisor before making any decision. No content on our Site is meant to be a solicitation or offer
Takipçi Satın Almak ve Aynı Zamanda Neler Yapmalısınız?

Takipçi Satın Almak ve Aynı Zamanda Neler Yapmalısınız?

Takipçi Satın Almak ve Aynı Zamanda Neler Yapmalısınız? Önceliğini paylaşımlarınızın başkaları tarafından beğenilmesi ve kopya olmamasıdır. Sadece kendin olmalısın! Instagram’da takipçi sayınızı artırmanın ve yeni kullanıcılara ulaşmanın yolları arasında en önemli olan madde ise özgün olmaktır. Başka hesapları ve kişileri öykünmek etmeniz halinde kullananlarınız için kötü bir görüntü çizmeniz kaçınılmaz olacaktır. bu aşamada, paylaşmış olduğunız içerikler, fotoğraflar hesabınızın teması ile ahenkli olmalıdır. Özgün içerik üretme konusunda kendi temanız ile ilgili içerik paylaşan öteki kullanıcıları takip edip ilham alabilirsiniz. bu noktada, onlar ile düşünce alışverişi yapabilir ve gelişmeniz konusunda katkı alabilirsiniz. ayrıca, öteki hesaplar ile yapacağınız etkileşimler sonucunda hesabınızın da takipçi saysıcaklıknı artırabilirsiniz. Takipçi sayısını artırmanın en basit yolu takipçi satın almaktır. ucuz takipçi satın almakta yapabileceklerinizden bir kaçtanesinden biridir. Ucuz İnstagram Takipçi Satın Al İnstagram hesaplarınızın daha fazla sayıda, Takipçi satın al seçeneklerimizden faydalanın! takipçisi olsun istiyorsanız bunun için en iyi takipçi sitesine giriş yapabilirsiniz. instagram takipçi satın al hizmeti ile arzu ettiğiniz rakamda takipçiyi en kısa sürelerde hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Bunu yaparken sektörün en uygun fiyatları ile hizmet alımı yaptığınızı biliyor olmalısınız. Güvenli bir şekilde takipçi satın almak istiyorsanız bu siteyi tercih edebilirsiniz. uzun süreden beri sizlere takipçi mevzusunda birçok hizmet sunuyor. Bu hizmetleri değerlendirerek istediğiniz kadar Türk takipçi almak mümkündür. Tek tıkla direk siteye gidiş yaparak tüm bu hizmetlere göz atabilirsiniz. Her bütçeye müsait takipçi hizmeti yer alıyor. İstediğiniz bütün özelliklere müsait takipçi hizmetleri yer ediniyor. Size uygun olanı seçebilir ve tek tıkla arzu ettiğiniz hesaba takipçi gönderebilirsiniz. Hızlı ve güvenli bir sistem olduğu için hepimiz tarafından kullanılan bir takipçi sitesidir. Siteye giriş yaparak tüm sorularınızı site yetkililerine iletebilirsiniz. Her konuda sizlere yardımcı olarak, basit bir şekilde takipçi almanızı sağlıyorlar. Günümüzde toplumsal medyanın farklı amaçlarla kullanıldığını bilmekteyiz. Özellikle son yıllarda toplumsal medya hem ün bununla birlikte bir kazanç kaynağı olarak gaslımüze çarpmakta. toplumsal medyada fenomen olan insanlar hem tanınırlık kazanıyor bununla beraber bu kazanmıştırrdıklarını kazanca çevirme fırsatını yakalıyorlar. elbette bu kapsamda sosyal medya fenomenliğinin popülaritesi de artmakta ve daha fazla insan bu amaçla sosyal medyaya atılmakta. Bu durumda da fenomen olmak isteyen insan rakamsı arttıkça sosyal medyaya atılacak yeni kişilerin işi zorlaşmakta. Bu konuda size yardımcı olması için oluşturulmuş insansepeti.com isminde sitemizde birfazlaca farklı sosyal mecrada fenomen olmanızdaki engelleri kaldırıyoruz. türk takipçi satın al seçenekleri ile faydalanmak bizim işimiz.