Litecoin - Live Litecoin price and market cap
Crypto Market Cap News logo Crypto Market Cap News logo
Litecoin Crypto Coin Rank 10
Website
66,752,415 LTC

Litecoin
Litecoin
LTC Coin Values LTC

Litecoin valuesUSD Price
$ 348.19

Litecoin BTC Price
0.00601216

Litecoin 24h Vol
$ 11,711,733,901

Litecoin Market Cap
$ 23,242,330,061

24h Vol
202,227 BTC
1 H
-1.02 %
24 H
5.86 %
7 d
30.42 %
Today Litecoin price in US dollars is currently 348.19 USD, and if converted to Bitcoin is 0.00601216 BTC. A total of 401,326 coin's are currently circulating in the Market. Litecoin prices are currently experiencing a change of 5.86 %, check all cryptocurrency. Over the past 24 hours 117.117 M US dollars Litecoin has been traded on Crypto Exchanges. Get Litecoin's progress by adding it to your favourites and creating a free portfolio if you wish.
Full Name
Litecoin
Symbol
LTC
Algorithm
Scrypt
BTC Price
0.00601216 BTC
BTC Market
401,326 BTC
BTC 24h Vol
202,227 BTC
Total Coins Mined
66,752,415 LTC
1h
-1.02 %
24h
5.86 %
7d
30.42 %
Twitter
Website
LTC Charts

Litecoin Price Charts

LTC High/Low Price Chart

Litecoin Price High/Low Price Chart

Historical Data

Litecoin Crypto Technology

Markets

Litecoin Crypto Market

Description

Litecoin Crypto ICO Description

Litecoin LTC - provides faster transaction confirmations (2.5 minutes on average) and uses a memory-hard, scrypt-based mining proof-of-work algorithm to target the regular computers and GPUs most people already have - which are its main differentials to Bitcoin. The Litecoin network is scheduled to produce 84 million currency units with a halving in reward every four years just like bitcoin. The coin was created by a Google employee, Charles Lee. Litecoin is in second spot to Bitcoin and has spawned numerous clones - however it has a solid base of support and dedicated development team.

The Litecoin project is currently maintained by a core group of 6 software developers, led by Charles Lee, with a large community that is growing in support.

In May 2017, Litecoin became the first of the Top 5 (By Market Cap) cryptocurrencies to implement the SegWit scaling solution. Later in May of the same year, the first Lightning Network transaction was completed through litecoin, transferring 0.00000001 LTC from Zurich to San Francisco in under one second.

Technology

Litecoin Crypto Technology

- Faster transaction confirmations (2.5 minutes on average)

- Scrypt-based mining proof-of-work algorithm

- 84 million litecoins

- Higher transaction volume than Bitcoin

- MIT/X11 license

 

Features

Litecoin Crypto Features

Litecoin is an open source software project released under the MIT/X11 license which gives you the power to run, modify, and copy the software and to distribute, at your option, modified copies of the software. The software is released in a transparent process that allows for independent verification of binaries and their corresponding source code.

Miners are currently awarded with 25 new litecoins per block, an amount which gets halved roughly every 4 years (every 840,000 blocks). The Litecoin network is therefore scheduled to produce 84 million litecoins, which is 4 times as many currency units as Bitcoin.

The Litecoin blockchain is capable of handling higher transaction volume than its counterpart - Bitcoin. Due to more frequent block generation, the network supports more transactions without a need to modify the software in the future. As a result, merchants get faster confirmation times, while still having ability to wait for more confirmations when selling bigger ticket items.


Get Crypto Newsletter
Read the Disclaimer : All content provided herein our website, hyperlinked sites, associated applications, forums, blogs, social media accounts and other platforms (“Site”) is for your general information only, procured from third party sources. We make no warranties of any kind in relation to our content, including but not limited to accuracy and updatedness. No part of the content that we provide constitutes financial advice, legal advice or any other form of advice meant for your specific reliance for any purpose. Any use or reliance on our content is solely at your own risk and discretion. You should conduct your own research, review, analyse and verify our content before relying on them. Trading is a highly risky activity that can lead to major losses, please therefore consult your financial advisor before making any decision. No content on our Site is meant to be a solicitation or offer
Takipçi Satın Almak ve Aynı Zamanda Neler Yapmalısınız?

Takipçi Satın Almak ve Aynı Zamanda Neler Yapmalısınız?

Takipçi Satın Almak ve Aynı Zamanda Neler Yapmalısınız? Önceliğini paylaşımlarınızın başkaları tarafından beğenilmesi ve kopya olmamasıdır. Sadece kendin olmalısın! Instagram’da takipçi sayınızı artırmanın ve yeni kullanıcılara ulaşmanın yolları arasında en önemli olan madde ise özgün olmaktır. Başka hesapları ve kişileri öykünmek etmeniz halinde kullananlarınız için kötü bir görüntü çizmeniz kaçınılmaz olacaktır. bu aşamada, paylaşmış olduğunız içerikler, fotoğraflar hesabınızın teması ile ahenkli olmalıdır. Özgün içerik üretme konusunda kendi temanız ile ilgili içerik paylaşan öteki kullanıcıları takip edip ilham alabilirsiniz. bu noktada, onlar ile düşünce alışverişi yapabilir ve gelişmeniz konusunda katkı alabilirsiniz. ayrıca, öteki hesaplar ile yapacağınız etkileşimler sonucunda hesabınızın da takipçi saysıcaklıknı artırabilirsiniz. Takipçi sayısını artırmanın en basit yolu takipçi satın almaktır. ucuz takipçi satın almakta yapabileceklerinizden bir kaçtanesinden biridir. Ucuz İnstagram Takipçi Satın Al İnstagram hesaplarınızın daha fazla sayıda, Takipçi satın al seçeneklerimizden faydalanın! takipçisi olsun istiyorsanız bunun için en iyi takipçi sitesine giriş yapabilirsiniz. instagram takipçi satın al hizmeti ile arzu ettiğiniz rakamda takipçiyi en kısa sürelerde hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Bunu yaparken sektörün en uygun fiyatları ile hizmet alımı yaptığınızı biliyor olmalısınız. Güvenli bir şekilde takipçi satın almak istiyorsanız bu siteyi tercih edebilirsiniz. uzun süreden beri sizlere takipçi mevzusunda birçok hizmet sunuyor. Bu hizmetleri değerlendirerek istediğiniz kadar Türk takipçi almak mümkündür. Tek tıkla direk siteye gidiş yaparak tüm bu hizmetlere göz atabilirsiniz. Her bütçeye müsait takipçi hizmeti yer alıyor. İstediğiniz bütün özelliklere müsait takipçi hizmetleri yer ediniyor. Size uygun olanı seçebilir ve tek tıkla arzu ettiğiniz hesaba takipçi gönderebilirsiniz. Hızlı ve güvenli bir sistem olduğu için hepimiz tarafından kullanılan bir takipçi sitesidir. Siteye giriş yaparak tüm sorularınızı site yetkililerine iletebilirsiniz. Her konuda sizlere yardımcı olarak, basit bir şekilde takipçi almanızı sağlıyorlar. Günümüzde toplumsal medyanın farklı amaçlarla kullanıldığını bilmekteyiz. Özellikle son yıllarda toplumsal medya hem ün bununla birlikte bir kazanç kaynağı olarak gaslımüze çarpmakta. toplumsal medyada fenomen olan insanlar hem tanınırlık kazanıyor bununla beraber bu kazanmıştırrdıklarını kazanca çevirme fırsatını yakalıyorlar. elbette bu kapsamda sosyal medya fenomenliğinin popülaritesi de artmakta ve daha fazla insan bu amaçla sosyal medyaya atılmakta. Bu durumda da fenomen olmak isteyen insan rakamsı arttıkça sosyal medyaya atılacak yeni kişilerin işi zorlaşmakta. Bu konuda size yardımcı olması için oluşturulmuş insansepeti.com isminde sitemizde birfazlaca farklı sosyal mecrada fenomen olmanızdaki engelleri kaldırıyoruz. türk takipçi satın al seçenekleri ile faydalanmak bizim işimiz.